Journal

نشست تخصصی مهمان: ارکیده درودی، موضوع: هرآنچه می خواستید در باره گالری دارها بدانید اما جرات پرسیدنش را نداشتید

هر آنچه میخواستید درباره گالری دار ها بدانید اما جرات پرسیدنش را نداشتید/ارکیده درودی

نشستی با عنوان “هر آنچه میخواستید درباره گالری دارها بدانید، اما جرأت پرسیدنش را نداشتید” از پروژه های اِزدار با همکاری گالری ایسو در آذر ماه ۱۳۹۷ در آمل با حضور ارکیده درودی برگزار گردید.
وی در این نشست درباره تجربه اش در حوزه گالری داری و در باب ترجمه کتابی که عنوان همین نشست از آن گرفته شده، مباحثی را مطرح نمود و پس از آن پرسش/پاسخ و همچنین گفت و گویی بین مخاطبان و درودی بعنوان گالری دار شکل گرفت.
محور اصلی نشست محتوی کتاب ذکر شده و دلایل درودی بعنوان مترجم، برای انتخاب این کتاب و ضرورت برگرداندن آن به زبان فارسی بود.

در این کتاب گفت‌وگوهایی با گالری‌دارهای هنری دنیا منتشر شده و گالری‌دارهایی از کشورهای مختلف درباره نحوه کارشان حرف می‌زنند.
این کتاب را آندریا بلینی تدوین و ارکیده درودی به فارسی ترجمه کرده است.
در بخش سخن ناشر درباره این کتاب آمده است: گالری‌های هنری در ایران با انگیزه‌های متفاوت در حال شکل‌گیری هستند. توسعه کمی آن‌ها این سوال را به‌وجود آورده است که نقش گالری‌ها در هنر معاصر ایران چگونه نقشی است. آیا گالری‌ها ی هنری همانند سایر فعالیت‌های اقتصادی صرفا به عنوان یک مکان عرضه کالای هنری شناخته می‌شوند؟ آیا کسب درآمد مهم‌ترین فعالیت آن‌هاست؟ آیا گالری‌داری یک بستر مقدماتی برای توسعه فرهنگ و هنر و کسب شهرت و منزلت اجتماعی است؟

و آیا گالری‌های امروزی می‌بایست خلأ و کم‌کاری فعالیت‌های موزه‌های هنری را مانند موزه هنرهای معاصر تهران پر کنند. در این صورت هزینه‌های آنان از چه راهی باید تأمین شود؟

رسالت‌های دیگری هم برای فعالیت‌های گالری‌داران ایرانی می‌توان تصور کرد. برخی گالری‌های امروز در ایران با تعهدی اجتماعی سعی می‌کنند صرفا با توجه به آن دسته از آثار هنری که در برخورد با پدیده‌های اجتماعی بی‌تفاوت نیستند کارها و هنرمندان خود را انتخاب کنند. گرایش‌های آنان با استقبال گروه‌های دیگری در فضای اجتماعی و فرهنگی هنر معاصر ایران مواجه شده است.
همه آنچه به عنوان سوال به ذهن می‌آید می‌تواند برای هدف اصلی فعالیت یک گالری مورد توجه قرار گیرد. کتاب حاضر با تنوعی گسترده در نگاه سطوح مختلف فعالیت در گالری را نشان می‌دهد. اگرچه تفاوت جنبه‌های فرهنگی و هنری در کشورهای دیگر و نیز آزادی‌های اجتماعی در صحنه هنر، موجب می‌شود تا بستر فعالیت گالری‌داری با آنچه در ایران جریان دارد تمایز داشته باشد اما شباهت‌ها و الگوهای قابل توجهی در این کتاب وجود دارد که نقش یک گالری‌دار را از دلال صرف هنری به جایگاهی بالاتر ارتقا می‌دهد.

مطلب را پسندیدید؟ به اشتراک بزارید!

0 comments on “نشست تخصصی مهمان: ارکیده درودی، موضوع: هرآنچه می خواستید در باره گالری دارها بدانید اما جرات پرسیدنش را نداشتید

Leave Comment