Journal

نشست تخصصی مهمان: سیامک دلزنده، موضوع درباره تحولات تصویری هنر ایران

 

 

نشست «تحولات تصویری هنر ایران_بررسی انتقادی» با حضور مولف کتاب سیامک دل زنده

سیامک دل زنده متولد ۱۳۵۲ تهران، نویسنده، منتقد هنری و پژوهشگر، فارغ التحصیل رشته‌های عکاسی و تاریخ هنر از دانشکده‌ی هنرهای زیبای دانشگاه کنکوردیای کانادا، تا کنون ده ها مقاله در نقد و بررسی هنر معاصر ایران و جهان در نشریات داخل و خارج از ایران منتشر کرده است. کتاب تحولات تصویری هنر ایران نتیجه چندین سال پژوهش متمرکز و بررسی نظام مند هنر معاصر ایران و تاریخ هنر ایران است.
پروژه های اِزدار با همکاری گالری ایسو نشستی را در آبان ۱۳۹۷ با حضور سیامک دل زنده برگزار کردند. این نشست به بهانه کتاب «تحولات تصویری هنر ایران» در گالری ایسو برگزار گردید.
در پشت جلد این کتاب آمده:
این یک کتاب تاریخ هنر نیست، اگر چه به ناگزیر سیری تاریخی برای مطالب آن در نظر گرفته شده است. در شرایطی که وفاق عمومی بر سر معنای اعتباری «هنر» و رویکردهای « تاریخنگاری هنر » وجود ندارد، در واقع، ضرورتی هم برای تدوین یک تاریخ جامع هنر ایران احساس نمی‌شود. اما، در عین حال، برای اندیشیدن به هنر، برای درک تجربه هنری و تفسیر آن نیاز به مجموعه‌ای از مفاهیم یا حتی فراتر از آن، نیاز به دستگاهی دقیق از مفاهیم داریم. بنابراین پیش از کوشش برای تدوین یک تاریخ هنر ایران، نیاز به روایت‌هایی با ساختار و چارچوب نظری دقیق است که مفاهیم لازم برای اندیشیدن به هنر، و اندیشیدن در هنر را در اختیارمان بگذارند. در واقع هدف اصلی از نگارش این کتاب، کمک به شکل‌گیری چنین روایت‌هایی بوده است.

این کتاب بر روی بزنگاه‌های تحول در هنر تجسمی ایران تمرکز می کند و ویژگی‌های هنری هر دوره در آن مشخص شده است. ابتدا به آثار شاخص هر دوره رجوع شده و اجازه داده شده که آن آثار و ویژگی‌های شکلی، نمادین و نمایه‌ای‌شان شرایط دوره آفریده‌شدنشان را خود تعریف کنند و پس از آن با اتکا به چارچوب‌های نظری این معانی در متن فرهنگ امروز مشخص شده است.

مطلب را پسندیدید؟ به اشتراک بزارید!

0 comments on “نشست تخصصی مهمان: سیامک دلزنده، موضوع درباره تحولات تصویری هنر ایران

Leave Comment