Journal

گفت و گو با هنرمند عیسا چولاندیم

عیسی چولاندیم متولد ۱۳۵۵ خرم آباد کارشناسی ارشد نقاشی، کاردانی هنرهای تجسمی، دیپلم گرافیک و بنیانگذار گروه نقاشی کجکوک و گروه هنری مژ است.

نمایشگاه نقاشی با عنوان “دیو و دلبر” به همت گالری ایسو آمل از روز چهارشنبه ۲۱ شهریور- سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ برگزار گشت.

در روز دوم نمایش مورخ ۲۲ شهریور با همکاری پروژه های برجاس و گالری ایسو نشستی در باب شکل گیری مجموعه نقاشی دیو و دلبر عیسی چولاندیم با حضور وی برگزار گردید.

در استیتمنت این مجموعه نقاشی آمده است : همه ی زندگی و اندیشه های آدمی از جمله نور و تاریکی، سیاهی و سفیدی، نیکی و بدی، بهترین و بدترین با دوگانه گرایی همراه بوده است.

دیو و دلبر آفریده های بداهه ولی برپایه پیکره ها و ساده سازی هایم از پیکره آدمی و جانورانی چون گراز، پرنده و سر خر انجام گرفتند.

نقاشی های وی رویکرد مفهومی و نقادانه داشته  اند وتمرکز تمامی آثار این مجموعه بر نقد “دوگانه گرایی” و تفکراتی از این دست بود که سعی می کنند از جهان تصویری سیاه و سفید ارائه بدهند. این آثار مرز بین خیر و شر و مفاهیم سیاه و سفید را می شکنند و تصویری خاکستری از هستی به مخاطب ارائه می دادند.

خوب و بد و دیگر مفاهیم متضاد در واقع قرارداد های زبانی ای هستند که انسان برای ارتباط و دسته بندی واقعیت آن ها را ساخته است. حال آنکه گاهی اوقات این دسته بندی ها را مطلق می انگارد و دچار وهم می شود و مرز بین قرارداد ها و واقعیت را فراموش می کند و چیزی که خود ساخته را اصل می انگارد.

مطلق انگاشتن قرار دادها فجایعی مثل جنگ های جهانی را ببار آورد. به عنوان مثال جنگ جهانی دوم از این زاویه میتواند محصول مطلق انگاشتن خوب و بد ها، زیبایی و زشتی ها و یا بعبارتی مطلق انگاشتن ارزش ها باشد.

 

مطلب را پسندیدید؟ به اشتراک بزارید!

0 comments on “گفت و گو با هنرمند عیسا چولاندیم

Leave Comment